Odborné články

Syndrom vyhoření u matek na mateřské dovolené

Vyhořet z péče o naše děti lze i na mateřské dovolené. Některým z nás se to může stát velmi snadno. Od dob našich matek a babiček se hodně mění, orientace na děti ve smyslu kontaktního, respektujícího rodičovství je báječný posun kupředu. Dle PBSP metody, je důležitý vklad do života našeho dítěte adekvátně naplnit jeho základní vývojové potřeby. Tyto základní vývojové potřeby – potřeba místa, podpory, péče (výživy), ochrany, limitů - jsou plněny již v děloze a následně naplňovány rodiči. Čím více jsou potřeby v dětství naplněny, tím více máme v dospělosti šanci, že naše potřeby budeme zdravě cítit a vědět, jak se o ně postarat a stát se tak více vyrovnanější a celistvější bytostí.

Jak to vypadá, když máme nakročeno k onomu syndromu vyhoření z neustálé péče o naše milované deti? Může to vypadat nenápadně a nemusíme si toho ani všimnout. Přeci většina matek na mateřské málo spí, nemá čas na sebe, prostě svět se točí jen a jen kolem našeho dítka nebo dětí . Do určité míry je to i v pořádku, ale když už to překročí určitou hranici, je dobré si to uvědomit.

 

Když se u vás objeví příznaky jako -  neustálá podrážděnost, napětí, špatné soustředění, vyčerpaní, snižuje se vám kapacita na vaše dítě i na běžné denní činnosti, možná se objeví i pocity, že jste na to vše sama, bez pomoci, nikam nemůžete, máte málo energie. Rovněž se může objevit zvýšená sebekritičnost, pocit, že vše děláte špatně a když už konečně můžete spát, tak nemůžete usnout, protože jste přetažená, jste často fyzicky nemocná, může se objevit i snížená chuť k jídlu.

Jestli se v některých příznacích poznáváte, je na čase se zastavit a začít hledat možnosti , jak udělat změnu.

Nyní se podívejme ještě jednou na základní vývojové potřeby. Je pravděpodobné, že ty vaše nebyly dostatečně naplněné v tu správnou dobu s těmi správnými lidmi, ( nejčastěji rodiči) proto je nyní tak snadno přehlížíte. Neznamená to, že je nějaký ideální stav naplnění našich vývojových potřeb, protože my lidi nejsme ideální bytosti, tudíž nemůžeme ani ideálně (dokonale) naplňovat našim dětem jejich potřeby. Ale když se objevují větší deficity v naplnění našich potřeb, projevuje se to často v našem životě.

Potřeba místa - umíte si udělat pro sebe dobré místo? Máte pro sebe příjemné místo, kde můžete být chvíli sama se sebou, kde můžete spočinout?

Potřeba péče (výživa) - jak o sebe pečujete? Nejen fyzicky (dobré jídlo, pokud možno dobrý spánek, péče o tělo- procházka, masáž, péče o duši - poslech hezké hudby, nebo čas s kamarádkou, či cokoliv  jiného co máte ráda)

Potřeba podpory – máte dost podpory od okolí a umíte si o ní říci? Umíte sama sebe podpořit v tom, aby jste si udělala chvíli čas na sebe?

Potřeba ochrany- umíte ochránit sebe sama před sebou, abyste nešla až nadoraz vašich sil?

Potřeba limitů- máte pro sebe nastavenou hranici, dřív než ztratíte kapacitu na další péči, předáte péči o své  dítě na chvíli někomu jinému?

Vývojové potřeby se prolínají, jedna navazuje na druhou, dobře se doplňují.

Zjednodušeně řečeno jde o to, vůbec si všimnout, že nějaké vlastní potřeby máme a umět se o ně dobře postarat.  Vypadá to jednoduše, ale z vlastní zkušenosti vím, že to tak není. V případě, že jste se v tom ztratili, můžete navštívit odbornou pomoc a společně toto téma prozkoumávat.

Myslím, že i pro děti, je od určitého věku dobré vidět matku, která se stará nejen o ně, ale i o své potřeby, aby to jednou nedělaly stejně.

Befit

Soukromou praxi poskytuji pod IČ: 74152262, nabízím psychiatrické a psychoterapeutické služby. Soukromá praxe nespadá mezi zdravotnické zařízení a zdravotnické služby.

KONTAKT

Psychoterapeut, Psychiatr a PBSP terapeut
MUDr. Olga Svobodová

Belgická 23, Praha 2 (blízko metra Náměstí Míru)
+420 605 908 534
osvob@centrum.cz

Moje moto:

Život máme jen jeden, a proto je škoda ho nežít naplno. Někdy se nám to nedaří, protože nás trápí nebo nám v tom brání tělesné nebo psychické problémy. Stejně jako dopřejeme svému tělu v nemoci péči tělesnou, je potřeba pečovat i o stav naší mysli. Nebojte se i v této oblasti podělit o svůj problém s odborníkem.

Search